2017. november 27., hétfő

Zöldborsós tészta GR módra

A minap megint Gordont néztem, nem tehetek róla inspirál, imádom nézni  ahogy főz. :)
Ez egy 10 perces kaja, és még finom is, kevés alapanyagból van, gyorsan elkészül.

Hozzávalók 3 fő részére : 250 gr masni tészta, 100 gr kockázott bacon, 2 duci gerezd fokhagyma, 150 gr fagyasztott zöldborsó, olívaolaj, só, bors, a tetejére parmezán sajt és vágott petrezselyem.
Elkészítése: Tegyük oda a fazék vizet a tésztának, amikor forrni kezd, sózzuk jól meg, tegyük bele a tésztát és öntsük hozzá a zöldborsót is. Amikor a tészta megfőtt, a zöldborsó is jó lesz. Amíg ezek főnek, készítsünk elő egy mélyebb serpenyőt, pirítsuk meg egy kevés olívaolajon a bacont, majd a végén dobjuk rá a zúzott fokhagymát. keverjük össze a kifőtt tésztával és zöldborsóval, löttyintsünk rá a főzővízből egy merőkanállal, kóstoljuk meg kell-e sózni, borsozzuk és szórjuk meg egy kevés vágott petrezselyemzölddel és reszelt parmezánnal.

2017. november 24., péntek

Francia rakott krumpli csípős salátával

Én nagyon szeretem a rakott krumpli hagyományos magyaros változatát is, de most épp a hús nélküli időszakunkat éljük, így a francia rakottra esett a választásom. Nézegettem recepteket, mert eddig is így csináltam a húsmentes rakott krumplit, csak épp nem tudtam, hogy ez a hivatalos neve. Szóval nézegettem recepteket, van aki tesz bele hagymát, van aki nem, mások a besamelbe keverik a tojások sárgáját és a felvert fehérjét is. Megint mások a rétegek közé rejtik a sajtot, szóval van jó pár verzió. Így jól megnéztem a recepteket és csinálom továbbra is az általam megszokott módszer szerint. Hozzáteszem, nem egy diétás fogás :) A saláta meg azért lett csípős, mert a paprika bizony jó csípős volt, nekem meg eszembe sem volt megkóstolni, hiszen a kápia nem szokott csípni...eddig :)
 Hozzávalók 6 főre: 12 db közepes méretű burgonya, 6 db tojás, 0,5 l tej, 5 dkg vaj, 5 dkg liszt, 2 dl tejszín, 1 kis doboz tejföl, 20 dkg sajt, só, bors, szerecsendió, kevés zsemlemorzsa és a kikenéshez még vaj.
Elkészítése: A krumplit, tojást főzzük meg, hűtsük le, pucoljuk meg, karikázzuk fel. A besamelt a szokásos módon készítsük el, sózzuk, borsozzuk, reszeljünk bele kevés szerecsendiót, majd keverjük el benne a tejszínt is.
Fogjunk egy hőálló edényt, kenjük ki vajjal, szórjuk meg zsemlemorzsával és rétegezzük a krumplit, tojásokat egymás fölé. Öntsük rá a tejszínes besamel mártást, és zárjuk le a tetejét még egy sor krumpli karikával. A krumplikat is sózhatjuk enyhén, de a mártás is sós, meg a sajt is, úgyhogy erre figyeljünk oda. A krumplisor tetejére kenjük rá a tejfölt, majd szórjuk meg sajttal bőven és tegyük 180 fokos sütőbe 25-30 percre. A salátához csak lereszeltem egy fél fej káposztát, egy kápia paprikát, és egy kígyóuborkát. Sóztam, megszórtam még eritrittel, ráfacsartam egy citrom levét és kevés borssal gazdagítottam.

2017. november 14., kedd

Jöjjön egy kis olasz streetfood

Az arancini az olaszoknál igen közkedvelt rizsgolyó, amit általában paradicsomos fűszeres mártással kínálnak.
Most ezt a szabályt áthágva, egy jóféle zöldborsófőzelékkel párosítottam, úgy ahogy mi szeretjük.
 Zöldborsó főzeléket szerintem mindenki tud csinálni, de azért gyorsan leírom, hogy mi a családban miként is szeretjük. Először is megpirítok egy kisebb fej hagymát némi zsiradékon, egy lábosban. A zsiradék ebben az esetben fele vaj, fele olaj. Tapasztalatom szerint minden zöldség étel finomabb ha vajjal van készítve. Amikor a hagyma már üvegesre pirult, hozzáadom a zöldborsót, most télvíz idején természetesen mirelitet. Lefedve hagyom lassú tűzön párolódni, addig, amíg a borsószemek meg nem puhulnak. Rászórók egy kevés lisztet ( én most zabpehely lisztet használtam) és felöntöm annyi tejjel, hogy egy igen kellemes krémes állagot kapjon a főzelékem. Sózom, ha kell pici cukrot is teszek rá, de ha elég édes a zöldborsó ez el is maradhat. Finomra vágott petrezselyemzölddel megszórom és kész is.
Az arancini picit több időt igényel, ezért először a rizottót készítettem el, majd amíg hűlt odakint az erkélyen, megcsináltam a főzeléket. Az arancini alapja a jó krémes rizottó, amihez kezdeteben piritsunk meg egy kisebb fej hagymát olajon, pár gerezd fokhagymával. Amikor szépen üvegesre pirultak, öntsük bele a rizst, ez mindig kerek szemű rizs legyen, a legjobb az arborio fajta. A mennyiség kb 8-10 dkg rizs egy főre számolva. Amikor a rizsszemek is opálosakká válnak öntsük fel 1,5 dl jó minőségű fehér borral és készítsünk elő húsleves alapot is. Ha nincs ilyenünk, akkor jó a húsleves kockából előfőzött lé is. Lassú tűzön apránként felöntve a húslevessel főzzük a rizst puhára, de picit maradjon al dente. Keverjünk el benne 3-4 dkg vajat és kb 6-8 dkg parmezán sajtot is. Hagyjuk kihűlni, hogy formázható legyen. Amikor meghűlt a rizsünk ( jót tesz neki, ha akár egy napot is áll, így előző nap is elkészíthetjük az alapot) formázzunk kisebb golyókat belőle, és tegyünk a közepükbe vagy egy mini mozzarellát, vagy olívabogyót. Ezt követően panírozzuk, lehet használni alternatív liszteket is, én tk lisztet használtam, tojást és tk zsemlemorzsát is. Ez utóbbit úgy készítem, hogy a szikkadt tk kenyeret ledarálom késes aprítóban és meg is vagyunk.:) A gombócokat bő olajban hirtelen süssük ki. Mivel minden alkotóeleme főtt, illetve nyersen is fogyasztható nem kell sokáig sütni, elég pár perc minden oldalán megforgatva. Szedjük ki az olajból, egy papírtörlőn itassuk le a felesleges olajat és tálaljunk.


2017. november 13., hétfő

Gnocchi tejszínes spenótmártásban

Én nagyon szeretem a gnocchit, még nudli korából :)
Gyerekkorom egyik meghatározó étele volt az angyalbögyörő, vagy krumplinudli. Mostanság a divatosan hangzó gnocchi nevet viseli és még mindig az egyik kedves ételem.
A mai napon tejszínes spenótmártással készült, nagyvonalúan megszórva parmezánnal.
Hozzávalók 3 fő részére: 500 gr friss gnocchi (Lidl) 500 gr friss spenót (mohácsi piac) 2,5 dl tejszín, 5 dkg vaj,só, bors, fokhagyma, olívaolaj, parmezán.
Elkészítése: mivel itt most a bolti gnocchihoz nyúltam nem egy ördöngösség. Forraljuk fel a vizet és 1 percig főzzük a tésztát, aztán szedjük ki, csepegtessük le. Egy serpenyőben öntsünk olívaolajat, süssünk meg benne pár gerezd fokhagymát, majd vegyük ki őket. Tegyük bele a megmosott kicentrifugázott spenótleveleket és fonnyasszuk meg. Sózzuk, borsozzuk, mehet rá a vaj fele, majd a tejszín is. Forraljuk össze és kész is. A gnocchit egy másik serpenyőben kevés olívaolajon és a vaj másik felén süssük át ropogósra, majd tegyük át a mártásba és forraljuk össze még egyszer. Tálaljuk, szórjuk meg bőven parmezánnal és együk meg. :)

Egy kaja, aminek nincs záróképe

Egyszerűen azért, mert nem jutott eszembe lefotózni amikor lehetett volna, utána meg már fotózhatatlan volt. De legalább részletfotók készültek, máskor az nem szokott lenni.
Póréhagymás köntösbe bújtatott lazac mozzarellával. Akinek készült, azt állította, hogy finom.:)
Életkép a hozzávalókról
félig készen

sütés előtt
Hozzávalók 2-3 főre: 2 nagy póréhagyma, 25 dkg lazac, 2 mozzarella, 4 tojás, 2,5 dl tejszín.
Elkészítése: először a póréhagymákat vágjuk ketté keresztben. A zöld szára felőli részt szedjük szét és főzzük 5 percig enyhén sós vízben. A fehér részét karikázzuk fel. Hagyjuk kihűlni a zöld póréhagyma szárakat, majd béleljünk ki vele egy kisebb formát. Tegyük az aljára a lazacot és a mozzarellát. 2 tojást és 2 tojás sárgáját verjünk fel, sózzuk, borsozzuk, öntsük hozzá a tejszínt és a végén tegyük bele a karikázott póréhagymát is. Fedjük be a zöld levelekkel és 150 fokos sütőben süssük 35 percig. Borítsuk ki egy deszkára és szeleteljük fel. Na, ez a kép hiányzik :)
Update, most kaptam egy képet a műről:)


2017. november 6., hétfő

Lassagne hús nélkül

Ebben az ételben a húst gombával helyettesítettem, plusz tölteléknek pedig egy ricottás spenót került bele.
 Hozzávalók 6 főre: a tésztához 3 db tojás, 20 dkg fehér liszt, 10 dkg zabliszt. A töltelékekbe : 50 dkg spenót, 25 dkg ricotta, 1 doboz darabos paradicsom konzerv, 25 dkg gomba, hagyma, fokhagyma, 1 db sárgarépa, a besamelhez vaj, liszt, tej. Fűszerek, só bors, oregano, bazsalikom, szerecsendió, olíva olaj. A tetejére reszelt sajt került.
Elkészítése: először a tésztát gyúrjuk össze, mert pihenni kell a nyújtás előtt fél órán keresztül. Nekem szép nagy tojásaim voltak, így nem kellett vizet használnom, de akinek kell, az tegyen bele. Összegyúrtam a tésztát, amíg gyurma állagú nem lett, folpackba csomagoltam és hagytam pihenni.
A gombát megtisztítottam, összevágtam apróra, ugyanígy a hagymát és a fokhagymát is. A sárgarépát megtisztítottam és lereszeltem. Egy serpenyőbe öntöttem egy kevés olajat, majd a hagymát, fokhagymát és sárgarépát odatettem pirítani. Amikor már megpuhult, felöntöttem a konzerv paradicsommal, fűszereztem és főztem még együtt kb 20 percet. Közben a spenótot és megtisztítottam a vastag levélnyéltől, mostam, lecsöpögtettem. Egy másik edényben kevés olajon megfuttattam, amíg össze nem esett, majd fűszereztem sóval, fehér borssal és szárított fokhagymával. Amikor kihűlt kissé, hozzátettem a ricottát és egy villa segítségével jól elkevertem. A besamelt a szokásos módon elkészítettem, vajban megfuttattam a lisztet, majd adagonként hozzáöntöttem a tejet is, csomómentesre kevertem. Sóztam és egy kevés szerecsendiót is reszeltem bele. Miután mindennel elkészültem, jöhetett a tészta kinyújtása. 3 egyforma darabra vágtam a téglalap alakra formázott tésztát, majd a tésztagép segítségével vékonyra nyújtottam. Azért választottam ezt a módszer, mert így már eleve szalagokat kapok, amit utána könnyen formára tudok darabolni, másrészt pedig a gép valóban egyenletesre nyújtja a tésztát. Itt következett a dilemmám, főzzem-e ki előre a tésztát, vagy bízzam a sütőre? Döntöttem, előfőzöm, de éppen hogy. Mivel ebben nem volt eddig túl sok rutinom, így nem egyesével terítettem ki a lapokat egy konyharuhára, miután kiszedtem a vízből, össze is ragadt alaposan, meg kellett dolgoznom a végeredményért. :) Azzal vigasztaltam magam, hogy a rétegek utána már úgysem látszanak :) Egy tűzálló edény aljára tettem egy kevés besamelt, majd rá egy sor tésztalapot, arra pedig az első réteg paradicsomos szószt. Aztán ismét besamel, majd paradicsomos szósz került a tésztalapok közé, majd jött egy réteg a ricottás spenótból, a végét paradicsomos szósz és besamel zárta. A tetejét jól megszórtam reszelt parmezán és narancs színű cheddar keverékével és 180 fokos sütőben fél órát sütöttem. Legközelebb meg fogom próbálni úgy is, hogy nem főzöm elő a tésztát, szerintem úgy is jó lesz. :) Eddig mindig a kész bolti lapokat használtam, de most úgy gondoltam, hogy én is tudok ilyent csinálni.