2010. november 28., vasárnap

kakaós gombóc

Gyerekkorom egyik nagy kedvence. Mi nem a szilvás ill. barackos gombócot kedveltük, hanem ezt a finom folyós csokis változatot. Az én gyerekeimnek is a kedvence lett és az unokáim is ( legalábbis Kolos) odáig van érte.
Gyors és egyszerű, bár Brigi szerint nem is annyira gyors.:)
Hozzávalók: személyenként 2 db burgonya, annyi kanál liszt ahány burgonya van, 1 v 2 egész tojás ( ez is mennyiségtől függ), só, kakaópor, cukor, olaj, zsemlemorzsa.
A krumplit megpucolom, majd felkockázom és megfőzöm sós vízben. Leszűröm, krumplinyomóval összetöröm és még forrón elkeverem a liszttel. Azért kell ezt még melegében elvégezni, mert később a krumpli nyúlós lesz, nem jó vele dolgozni. Az égési sérülések elkerülése miatt én kanállal dolgozok még ilyenkor. Belekeverem az egész tojást is, vagy tojásokat. Ebben megoszlanak a vélemények, van aki nem tesz a tésztába, én igen. Amint összeállt a tészta, kinyújtom, egyenlő négyzeteket vágok belőle, és megtöltöm kakaós cukor keverékével. Általában egy gombócba egy kávéskanállal teszek. Összefogom a tészták csücskét, megformálom a gombócokat, majd forrásban lévő sós vízben kifőzöm őket. Közben olajon zsemlemorzsát pirítok és a leszűrt gombócokat beleforgatom.

2010. november 27., szombat

bulira készülődve

 Sütöttem 2 adag csokis-mogyorós kekszet, gesztenye gyűjteményéből. A tegnap próbaképp sütött, elfogyott mára, így most 2 adaggal indítottam a biztonság kedvéért.
 Aztán sütöttem réteges tereptős pogácsát, erről az oldalról, mert lusta voltam elővenni a horváthilonát Jól el is felejtettem, hogy ezt a sokszor hajtogatott kelt tésztát nem szabad a legkisebb pogácsaszaggatóval kiszaggatni hiába is guszta az olyan egypofára való mert úgy szétcsúszik sütés közben, mint annak a rendje. Nem baj, majd azért elfogy.
Befejezésképpen, szinte már mazochizmusból, csináltam a múltkori sajtos roló mintájára, sonkásat. Kaptam is egy jó kis receptet rá Málnától, de nem azt csináltam meg.  lehet jobban jártam volna Helyette kitaláltam egy saját tölteléket, na ezen még finomítani kell. Kissé lágy lett, bár lehet csak én voltam türelmetlen és nem vártam meg, amíg egészen kihűl és megszilárdul a belé kevert vaj. Kerestem egy elfogadható képet róla, bár ez is eléggé elborzasztó. "Tehetségesen" tudok ételeket fotózni, mi tagadás. :)

A töltelék hozzávalói:

20 dkg sonka ( apróra vágva), 2 tojás sárgája, 4 dkg liszt, 2 dl tej, 10 dkg vaj, 1 tubus majonéz, 2 ek torma ( vagy egy tubus majonézes torma), só, bors

A 2 tojás sárgájából, a tejből és lisztből sűrű  krémet főzünk. Még melegen belekeverjük a vajat, hogy homogén legyen, majd kihűtjük. Amikor kihűlt habosra keverjük, és hozzáadjuk a többi hozzávalót is. Az enyém kicsit langyos volt, így lágy lett a töltelék. Az a legjobb ha teljesen kihűtjük és úgy töltjük meg a rolókat vele, egy habzsák segítségével.

2010. november 22., hétfő

burrito

 Én, a bátor Vizicsibe, ma halált megvető bátorsággal nekiálltam életem első tortillájának, mivel eldöntöttem  burrito-t fogok csinálni. Méghozzá csilis babost. Úgyám!
 Nem igazán sikerült szép kerek formára nyújtanom, hol itt szakadt, hol ott, de legkinkább olyan alakzatot vett fel, amilyent ő akart.:)
 Aztán mégiscsak kerekedett belőlük valami. Sikerült meg is tölteni, és még finom is lett, nagyon. :)

Hozzávalók a tésztához ( 12 db-hoz) : 1 bögre sima liszt, 1 börge kukoricaliszt, 1 tk só, 1 tk sütőpor, 3-4 ek olaj ( vagy másféle zsiradék), 2/3 bögre víz. A hozzávalókat összegyúrtam, majd letakarva 15 percig pihentettem. Ezt követően 12 kisebb gombócot gyúrtam, és lisztezett deszkán igyekeztem kerek formára nyújtani, több-kevesebb sikerrel. :) Közben egy teflonserpenyőt felforrósítottam, és folyamatosan sütöttem a lepénykéket. A serpenyőbe nem kell zsiradék és addig kell sütni, amig fel nem hólyagosodik a tészta, aztán fordítani rajta és a másik odalát is megsütni. A felhasználásig, letakarva  tartottam, hogy ne száradjanak ki.
A csilis babot pedig így készítettem el. Amikor ez is elkészült, megtöltöttem a tortillákat. Aztán megpróbáltam felgöngyölni, háááát....:):) Mindenesetre a ronda, de finom kategóriában ez is indulhat bátran. :)

2010. november 20., szombat

perkelás

Mai ebédünk csibepörkölt kapros-túrós galuskával.

Hozzávalók: 1 egész tanyasi csibe ( v.tyúk), 2 nagy fej hagyma, zsiradék, só, fűszerpaprika, bors, 2 gerezd fokhagyma, 2 kisebb paradicsom, 1 zöld paprika.
A galuskához: 25 dkg túró, 2 egész tojás, annyi liszt amennyit felvesz, kevés só, apróra vágott friss kapor

Először a csibét bontottam szét alkatrészeire, majd lefejtettem a hájat a bőr alól. Ezt egy nagyon kevés vízzel odatettem kiolvadni, közben alaposan megmostam a szétszedett húst. Megpucoltam és apró kockákra vágtam 2 fej hagymát. A kiolvasztott zsírhoz adva, elkezdtem pirítani. Közben a 2 kis paradicsomot és a zöldpaprikát is összedaraboltam, hozzáadtam a hagymához. Amikor kissé üveges lett, a húst is hozzátettem, majd kevergettem kicsit, hogy megpörkölődjön. Ezt követően lefedtem az edényt és saját levében pároltam a húst addig, amig félig meg nem főtt. Ekkor adtam hozzá a 2 gerezd fokhagymát, a fűszerpaprikát, sót és borsot. Lefedve az edényt, puhára főztem.

A galuskához a hozzávalókat összekevertem, ( én ma kukoricaliszttel készítettem, de jó bármilyen liszt) kevés vizet adtam hozzá. Közben felforraltam a főzővizet, sóztam és egy evőkanállal beleszaggattam a galuskákat a forrágban lévő vízbe. Megvártam amig a gombócok feljönnek a víz tetejére, még ezt követően 5 percig főztem, majd leszűrtem. Szoktam a tésztához hozzákeverni 3-4 dkg olvasztott vajat, ma ezt elmulasztottam, így kevés olívaolajban megforgattam a galuskákat, hogy ne ragadjanak.

2010. november 17., szerda

sajtos roló

 Én ezt a fajta sós tésztát nagyon szeretem. Régebben sokszor lehetett kapni, mostanában erre mifelénk nem láttam. Épp ezért örültem meg annak, amikor a minap gesztenye blogjában rábukkantam. El is kezdtem olvasni a receptet, de aztán rájöttem arra, hogy nekem nincs ilyen formám, így neki sem állok ennek a tésztának. Írtam gesztenyének, ő pedig elment, vett nekem ilyent és még el is postázta, karácsonyi ajándékként. :) Akkora szíve van....
A receptet bemásolom tőle, mert ugyanígy csináltam. Legközelebb majd főzött sajtkrémet készítek, azzal is megpróbálom.

Hozzávalók: 1 csg friss, kinyújtott leveles tészta, 1 db sima tömlős camping sajt, 1 db zöldfűszeres tömlős camping sajt, 4 evőkanál mascarpone, kevés só (ha kell), őrölt bors, 15 dkg trappista sajt, 1 tojás sárgája.

Elkészítés: a tésztát kihajtjuk és 2 cm-es csíkokra vágjuk. A sütőformákat kevés olvasztott vajjal lekenjük és a csíkokat feltekerjük úgy, hogy kicsit fedjék egymást. A rolókat tojássárgájával lekenjük. Előmelegített sütőben kb. 170 fokon kb. 10-15 percig sütjük, vigyázni kell, nehogy megégjen. Hagyjuk kihűlni. Közben a sajtot lereszeljük, a tömlős sajtokat összekeverjük, ha kell sózhatjuk, egy kis őrölt borssal ízesítjük. A reszelt sajt felét is hozzátesszük, jól elkeverjük. A krémet habzsákba tesszük és a rolókat megtöltjük vele. A végét a reszelt sajtba nyomjuk

2010. november 6., szombat

gesztenye, gesztenyés sütije



A recept gesztenye blogjáról van. A fotók természetesen megint bénák, de az íze biztosan sirály. :)
Babapiskótás gesztenyemousse:

Hozzávalók: 1 csg babapiskóta (kb. 25-30 db), 10 dkg csokoládé, egy kiskanál olaj, csokoládáforgács a tetejére.

a krémhez: 50 dkg gesztenyemassza, 25 dkg mascarpone, 6 evőkanál baracklekvár, 5 dl tejszín, 2 evőkanál porcukor, 3-4 cl rum.

amibe a babapiskótát mártani kell: 2 dl tej, 1 evőkanál cukor, 2-3 cl rum.

Elkészítés: a csokoládát gőz fölött megolvasztjuk az olajjal és hagyjuk kicsit kihúlni. Annyi babapiskótát, amennyi a forma oldalának kirakásához kell, ferdén megmártjuk a csokiba és rácsra téve hagyjuk megdermedni. Az egyik csomag gesztenyemasszát összekeverjük a mascarponéval, a porcukorral, a rum felével és a maradék olvasztott csokival. A másik csomag gesztenyemasszát összekeverjük a maradék rummal, a baracklekvárral és a keményre vert tejszínnel. Egy közepes méretű gyümölcskenyér formát folpackkal kibélelünk és az oldalát kirakjuk a csokis piskótával. Ezután a baracklekváros, tejszínes krémet belesimítjuk.Annak a tetejére tesszük a másik gesztenyés krémet és a tejes szirupban megmártott piskótákat élire állitva hosszában lezárjuk a tetejét. A kilógó fóliával betakarjuk és kb. 2 órára hűtőbe tesszük. Tálaláskor tálra téve kivesszük a formából, óvatosan lehúzzuk a fólpackot róla és a tetejét megszórjuk csokoládé forgáccsal.

2010. november 3., szerda

marhapörkölt kapros-túrós galuskával

Marhapörkölt hozzávalói : 1 kg marhalábszár ( vagy nyak, esetleg comb) 2 nagy fej hagyma, 1 nagyobb, vagy 2 kisebb paradicsom, 1 paprika, só, bors, köménymag ( őrölt), fűszerpaprika, 2 gerezd fokhagyma, zsiradék, 2 dl vörösbor ( száraz, jó minőségű)
A húst megtisztítom, leszedek róla minden nem odaillő dolgot, felkockázom. A hagymákat összeaprítom, zsiradékon ( én ebben nem engedek, a pörköltet disznózsírral főzöm) üvegesre párolom, majd mehet rá a hús. Fehéredésig sütőm erős lángon, majd ezt követően már a saját levében párolódik tovább. Hozzáteszem a felkockázott paradicsomot és a kettévágott, kicsumázott paprikát is. Ezzel főzöm, időnként megkeverem, ha kell, kevés vizet öntök alá. Soha nem sokat egyszerre, hogy a szaftja mindig eléggé sűrű maradjon. Félidőben ( kb 1,5 óra múlva)  fűszerezem, só, bors, őrölt köménymag, fokhagyma, fűszerpaprika. (esetleg bele lehet ilyenkor dobni egy babérlevelet is, de azt egy idő múlva kiszedem, az intenzív íz miatt) Közben az elfőtt vizet apránként pótolom alatta. A főzés vége felé, amikor a hús már puha, de még nem eléggé omlós, felöntöm a 2 dl borral, majd ezt követően addig főzöm, amig újra szaftjára nem sűrösödik.
Nokeldi hozzávalói : 25 dkg túró, kb ugyanennyi liszt, 2-3 tojás ( nagyságuktól függően) só, egy csomag friss kapor, (vagy 1 tk szárított) 5 dkg olvasztott vaj, kevés olaj.
A hozzávalókat jól összekeverem, kidolgozom. A hagyományos nokedlitől eltérően,kissé masszívabb állagú tésztát kapunk. Én a nagyobb lyuku nokedliszaggatóval szoktam a forrásban lévő vízbe szaggatni, de lehet késsel is deszkáról darabolni, vagy kanállal nagyobb gombócokat szaggatni. Megvárom amig feljönnek a galuskák a víz tetejére, picit főzöm még, de nem sokáig, nehogy szétfőljön, majd leszűröm és kevés olajjal összekeverem, ne ragadjanak össze.

2010. november 2., kedd

csokis tallér - by gesztenye

Nálam kissé tehénlepényre hajaz, ez a minimum nyolcezer kalóriás finomság, amit gesztenyénél láttam.
Nagyon könnyű elkészíteni, csak fogalmam sincs mit kell csinálni, hogy olyan szép  formája maradjon. Nekem sülés közben elterült mint a Nagyalföld. :) Az íze viszont mesés. :) 
Lusta vagyok begépelni, így csak bemásolom.

Tripla csokis keksz Elif módra:

Hozzávalók: 1 pohár liszt (1 pohár = 2,5 dl), 1 csapott tk szódabikarbóna, 1 nagy csipet só, negyed pohár kakaópor (Holland cukrozatlan), 10 dkg vaj vagy margarin, fél pohár barna cukor, negyed pohár porcukor, 1 közepes nagyságú tojás, 1 kk vanília aroma, 1 csapott tk instant kávé (elhagyható, ill. növelhető a mennyisége - főzött kávéval helyettesíthető), 1 tábla fehér csokoládé (9-10 dkg), 1 tábla étcsokoládé (9-10 dkg).

Elkészítés: a kétféle cukrot a puha vajjal és a vanília aromával jó habosra kevertem, majd a tojással is jól kikevertem. Ezután tettem bele a kakaót, a kávét és a kétféle csokoládé darabokat. Ezzel is jól elkevertem. A szódabikarbónát, a csipet sót és a lisztet is jól összekevertem, majd a vajas masszához tettem és csak annyira kevertem össze, hogy összeálljon. A sütőt előmelegítettem 160 fokra. A masszából diónyi golyókat formáztam és sütőpapírral bélelt tepsire tettem, kellő távolságba (1 tesibe összesen 10 db-ot tettem), mert el fog terülni a sütés végére. A sütési idő kb. 12 perc volt nekem, majd kivettem és hagytam kihűlni. Amikor kihűlt a külső része kellően ropogós lesz, belül pedig puha. Ha valaki szereti ropogósabbra, akkor még lehet pár percig bent hagyni.

2010. november 1., hétfő

boszorkánypogácsa


Hozzávalók: 45 dkg liszt, 15 dkg porcukor, 4 tojássárgája, 1 tojásfehérje, 25 dkg margarin, 1 citrom, 10 dkg dió, lekvár

A margarint habosra keverjük a porcukorral, beletesszük a citrom lereszelt héját és a kicsavart levét, majd a 4 tojás sárgáját és a legvégén, apránként a lisztet. Jól formázható tésztát kapunk. Diónyi darabokat formázunk a tésztából, majd egyenként a kissé felvert tojásfehérjébe mártjuk és utána a darabolt dióba. Sütőpapírra tesszük, ujjunkkal kis mélyedést nyomunk minden halom közepébe. Előmelegített 180 fokos sütőbe sütjük 20 percig. Világos, puha pogácsákat kapunk, aminek a közepébe egy - egy kanál levárt teszünk, ahogy kivesszük a sütőből. Én baracklekvárt és feketeribizli lekvárt használtam.