2009. február 28., szombat

sztrapacska



Sztrapacska, ahogy én készítem.
Legelső lépésként kisebb kockákra vágok szalonnát és kiolvasztom. Ezt követően odateszek vizet forralni, a tészta kifőzéséhez, majd lereszelek pár szem burgonyát. Trükk : vizet teszek a tál aljára, hogy a krumpli ne szineződjön el. A lereszelt krumplihoz adok 2 egész tojást, majd jól összekeverem őket. Sózom egy kicsit a masszát, majd belecsurgatom a kiolvasztott szalonna zsírjának a felét. Ezt követően annyi lisztet keverek hozzá, hogy lágy galuska tésztát kapjak, majd nokedliszaggatóval a forrásba lévő vízbe szaggatom. Van aki ezt gyors mozdulattal egy vágódeszkáról késsel darabolja bele a vízbe, de én nem vagyok ilyen ügyes, nekem jó a nokedliszaggató is. Amig a nokedlik feljönnek a víz tetejére egy másik edényben elkeverek a szalonnazsír másik felével egy csomag túrót. Van aki esküszik az eredeti recept szerinti juhtúróra, de nekem az nem ízlik annyira, mint a sima túrós változat. Amint a nokedli megfőtt, leszűröm és a túróhoz keverem. Tálaláskor a szalonnapörccel még egy kicsit megkínálom, és telfölt teszek mellé...én így szeretem.

chilis bab



fél kg darált marhahús, 2 doboz babkonzerv ( vörösbab, fehérbab) 1 doboz csemegekukorica, 1 cs chilis bab por, hagyma, fokhagyma, pici só és bors, piros őrölt paprika, olaj.
A vöröshagymát összevágom apró kockákra, és elkezdem olajon pirítani egy serpenyőben. Amikor már szép üveges, hozzáteszem a darált marhahúst és azzal is pirítom. Megvárom, hogy a marhahús teljesen kifehéredik, majd amikor már kap egy kis kérget, meghintem piros őrölt paprikával (vegyesen szoktam csípős és édes paprikát használni, mert imádom, ha picit csíp az étel), pici sóval ( a chilis por sós! ) és borssal, majd beleöntöm levével együtt az összes konzervet. A fokhagymagerezdeket átnyomom fokhagymaprésen, és azt is az ételhez teszem. Ezzel főzöm így együtt kb 10 percig, majd belekeverem a chilis port. Ezek után én már csak egyet rottyantok rajta, nem öntöm fel vízzel, ahogy a zacskón van, mert én így szeretem, jó sűrűn.

töltött paprika másképp



Először elkészítem a padlizsánkrémet.
2 db pardizsánt ketté vágok, majd sütőlapra helyezem, a vágott felével felfelé és 200 fokra beteszem a sütőbe. Kb. 30 perc alatt megsül. A sűtőből kivéve, egy kanál segítségével kikaparom a belsejét egy öblösebb tálba, mert botmixerrel fogok ezután dolgozni. Összenyomok fokhagymanyomóval 3 gerezd fokhagymát, és azt is a padlizsánhoz teszem. Olívaolajat, sót, fehér borsot, és majonézt keverek a pardizsánhoz és a fokhagymához, majd az egészet botmixerrel simára keverem. Közben a sütőben 15 percig grilleztem 3 db kaliforniai paprikát. Amikor kihűlt kissé, akkor kiszedem a magházát, majd egyenként belekanalazom a padlizsánkrémet. Megszórom metélőhagymával, és pirítóssal tálalom.
Lehet husok mellé köretként is, úgy is nagyon finom.

tejszines gomba karfiolpürével



Pár fej gombát összevágtam vékony szeletekre. Egy fej hagymát üvegesre pirítottam serpenyőben, majd rádobtam az összevágott gombát is, azzal együtt kevergettem. Nem fedtem le, hanem hagytam pirulni. Közben sóztam (vegetáztam) fehér bors, petrezselyem levél és metélőhagyma is került még rá, majd puhára sütöttem, továbbra is fedő nélkül. Ezt követően ráöntöttem 1,5 dl főzőtejszínt és azzal főztem pár percig, amig be nem sűrűsödött.
A karfiolpürét ugyanúgy készítem el mint a krumplipürét, sőt egy kicsit az is, mivel 1-2 krumplit szoktam együtt főzni a karfiolrózsákkal, hogy jobb legyen az állaga. Egy kisebb fej karfiolt, 2 krumplival puhára főzök sós (vegetás) vízben. Amikor puhára főtt, krumplinyomóval összetöröm, teszek rá 3 dkg vajat, 0,5 dl tejszínt ( a maradékot) és botmixerrel simára keverem.

előétel



Könnyű előétel
Sárgadinnye kockák, vékonyra szeletelt érlelt sonkával.

babpörkölt



Csirkehúsból jó szaftos pörköltet készítek. Amikor a pörkölt megfőtt hozzákeverek egy nagyszemű fehérbab konzervet és azzal főzöm még egy kis ideig.
Fűszerezés, az alap pörkölt fűszerek, és még ehhez az ételhez egy kevés tárkony, csípős paprika, és egy-két derezd fokhagyma kell.
Rizst tálalok mellé

pulyka római tálban



A római tálat ( Pataky tálat, Römertropf-ot) beáztatjuk sütés előtt 30 perccel vízbe.
Közben előkészítjük a sütnivalót. Nagyon sokféle ételt lehet így csinálni, én most pulykacombokat készítettem vegyes zöldséggel.
A pulykacombokat befűszereztem szárnyas fűszersóval, fokhagymaporral, kevés vegetával, fehér borssal.
A római tál alján igen vékonyan kiolajoztam, és belefektettem a combokat.
Köré tettem a zöldséget, ami sárgarépa, petrezselyemgyökér, hagyma, fokhagyma, karfiol, gomba, krumpli és zeller volt.
Ezt követően rátettem a cseréptál tetejét és betoltam a sütőbe, 200 fokon sütöttem. Mindig hideg sütőben kell kezdeni a sütést, hogy a cserépedény fokozatosan melegedjen át.
2 óra sütés után levettem az edény tetejét, a zöldségeket kivettem belőle, és a combokat még visszatettem fedő nélkül pirulni 20 percre.

reggeli



Semmi faxni
Maradék tegnapi 3 db rösti, átmelegítve, 3 szelet érlelt tarja mellé sütve, leheletvékonyan, 1 tojás
Jól megenni

croissant, vaniliás kifli



Nos játszhatnám az eszem, hogy korán hajnalban ezeket mind fáradtságos munkával begyúrkáltam. Amúgy tudok ilyeneket gyúrkálni is akár, de most nem volt kedvem, meg nem is kellett elképesztő mennyiség belőle, csak éppen egy kis édesség.
A S*arban kapható T*nte F*nny féle finomságok közül kettőt készítettem el ma reggel.
A croissant és a vaniliás kifliket.
Mindkettő elkészítési módja prímán le van írva a csomagoláson, hajrá !

reggeli



Reggeli gazdagon
Felszeletelek kb 5 dkg füstölt sajtot. Egy teflon serpenyőt vékonyan kiolajozok, majd hirtelen megsütöm a sajtokat mindkét oldalunkon. Ezt követően 2 tojást felhabarok majd a sajtra öntöm. Tojásrántottaszerűen megsütöm, tányérra borítom, majd mindenféle jósággal díszitem. Most éppen zöldhagyma, pritaminpaprika variációval.

knédli káposztával és hússal



Knédli, sült hússal és párolt káposztával
A kép saját, bár ezt az ételt nem én készítettem. Nagyon nagy kedvencem ez a cseh / szlovák nemzeti étel, azt hiszem itt az ideje ismét csinálni.
Knédli
Hozzávalók: 40 dkg rétesliszt, 1,5 dkg élesztő, 1,5 dl tej, 1 tojássárgája, 2 db szikkadt, világos tésztájú zsömle vagy kifli, sóA lisztet egy tálba öntjük, közepére tesszük az élesztőt, hozzáadunk 2 evőkanál melegített vagy folyékony vajat, és lisztes kézzel tésztává gyúrjuk. A tálat lefedjük, meleg helyre tesszük. Az élesztő megkelése után adjuk hozzá a tojássárgáját, a sót és a tejet, majd az egészből keményebb tésztát gyúrunk, megszórjuk liszttel, és tovább kelesztjük. A zsömlét vagy kiflit kockákra vágjuk, belekeverjük a megkelt tésztába, amelyet két részre osztunk, és mindkettőből büfékenyér formájú knédlit készítünk. A kész formát forró vízbe tesszük úgy, hogy az mindenütt ellepje, kb. 25 percig főzzük, majd a vízből kiemelve cérnával felszeleteljük, és tálaljuk. A knédlit gőz fölött lehet újramelegíteni. ( Én úgy főzöm, hogy betekerem egy konyharuhába, úgy engedem bele a forrásba lévő vízbe a tésztát) Lehet gézbe tekerve gőz fölött is "főzni" akkor igazi gőzgombóc.
A zsemle helyett lehet főtt áttört burgonyával is, akkor krumpli knédli a neve, mindkettő igen finom.
Csülköt szoktam hozzá sütni, mert szeretem a szaftosabb husokat, bár oldalassal is kiváló. Ettem már sült karajból készültet is, az nekem túl száraz.

édes-savanyú leves



Hozzávalók
Csirke v. pulykacomb, esetleg mindkettő, ha tartalmasabb levest szeretnénk.
Sárgarépa, zellergumó, újhagyma, sok fokhagyma, gyömbér, kínai kelkáposzta, zeller szár (angol zeller), chili paprika, olaj
Fűszerek : só, bors, koriander, citromfű, ha nincs friss gyömbér akkor gyömbérpor, szójaszósz, barna cukor, lime
Elkészítése : a wokot felforrósítjuk, ha forró beleöntjük az olajat és utána rögtön beletesszük a húst is. Jól megpiritjuk, szinte odakapatjuk a wokhoz. Ezt követően a friss gyömbért apró metéltre vágra és a fokhagymát is hozzáadjuk, majd a zöldségeket is felkarikázva vékonyan, vagy juliennre vágva. Együtt sütjük, nem pároljuk, de folyamatos keverést igényel!
Amikor a húson látjuk hogy kezd puhulni, felöntjük vízzel, majd puhára főzzük a húst és a zöldségeket. Mielőtt kész a leves előtte kb 5 perccel beletesszük a cukrot, nem kell sok, egy evőkanállal. Közvetlenül tálalás előtt belecsavarjuk a lime levet.

sörkorcsolya



Hozzávalók
1 cs leveles tészta ( én jobban szeretem a frisset)
1 egész tojás
bármilyen ízlés szerinti töltelék alapanyag
sajt a tetejére
ez most hagymás-szalonnás töltésű tészta
A leveles tészta felét szoktam megtölteni, olyan módon, hogy kis négyzeteket képezek a tésztán gondolatban és oda teszem a tölteléket. Megpirítom az apróra vágott hagymát, ha kihűlt kis halmokat rakok a leveles tésztára, majd csíkokra vágott angol szalonnát, vagy bacon szalonnát teszek a halmok tetetéje. Megkenem tojással a négyzetek széleit, majd a leveles tésztát a felénél behajtva rásimitom az alsó tésztára. Racsnis konyhai szeletelővel vágom fel kockákra a tésztát, mintha raviolit vagy barátfülét csinálnék. Ezt követően a tészták tetejét megkenem a felvert tojással, majd jó vastagon megszórom sajttal. Előmelegített sütőben 180-200 fokon kb. 20 perc alatt megsül.
Lehet tölteni még vékony szeletekre vágott kolbásszal, vagy hagymán megsütött borsos, petrezselmyes gombával.

reggeli



Vasárnap mindig úgy reggelizem, hogy érezzem is mit ettem. Ma reggel kacérkodás egy kis narancsdzsemmel...de utána bundáskenyér, sült füstölt csülök szeletek, majonézzel és persze salátafélével, mert az egészség is lényeges Le a koleszterinnel, éljen a dőzs!!!

rántott szelet bolognai módon



A kép már megint lopott ...de a recept az többszörösen kipróbált.
0,5 kg darált húsból ( ez is lehet bármilyen én általában marhát szoktam ) és 2 db sárgarépából bolognai ragut készítek. Természetesen kell hozzá vöröshagyma, fokhagyma, hámozott paradicsom (konzervben vagy friss paradicsomból) oregánó, só, bors, bazsalikom, olívaolaj.
Először megpiritom a hagymát olajon, majd hozzáadom a darált húst és a lereszelt sárgarépát, Ezt együtt párolom, kis idő múlva a paradicsom is mehet az edénybe, majd a végén a zúzott fokhagyma (1-2 gerezd) és a fűszerek.
Spagettit főzök ki "al dente". Amig a tészta fő, kirántom a húszeleteket, normál módon. A hús bármilyen lehet, és inkább csirke vagy pulykamellet szoktam rántani.
Amikor a hús kisült és a tészta is megfőtt, tálalom.
A tányér egyik oldalán a friss rántott husi, a másik oldalon a kifőtt spagetti tészta, ráhalmozva a bolognai ragu, majd az egész megszórva reszelt sajttal.

Borjú Krúdy módra



Hozzávalók 4 személyre: 60 dkg borjúcomb
8 dkg vöröshagyma
8 dkg liszt
2 dkg vaj
25 dkg TV paprika
15 dkg paradicsom
1,5-2 dl tejszín
1 dl étolaj
2 dl húsleves
só, bors, törött paprika, petrezselyemzöld
tetejére tejföl
A borjúcombot felszeleteljük, kiverjük, sózzuk, borsozzuk, lisztbe mártjuk és olajban mindkét oldalukat aranybarnára sütjük, majd kiszedjük.
A maradék olajba beleöntjük az apróra vágott hagymát, dinszteljük, majd megszórjuk paprikával, és a húslevessel felengedve addig főzzük, amíg gyengén besűrűsödik, majd visszahelyezzük a hússzeleteket. Hozzáadjuk a felszeletelt paprikát, paradicsomot és a hús teljes puhulásáig lassú tűzön főzzük. Miután a hússzeleteket kivettük, a tejszínnel lisztes habarást készítünk és a mártást ezzel besűrítjük.
Tálalásnál a hússzeleteket a mártásba helyezzük, felületén vajdarabkákat morzsolunk szét, vágott petrezselyemzölddel meghintjük.
Köretként szárnyasmájas rizottót adunk.
Megjegyzés: A kép nem az enyém, nem ez az étel van a képen! Kizárólag illusztráció, a netről származó kép.

kenyérlángos



Kenyérlángos/kemencés lángos/Töki pompos
Több néven ismert ez az egyszerű de finom étel.
Kissé keményebb lángostésztát gyúrok, inkább kenyértészta keménységűt. Miután megkelt a tészta, kinyújtom tepsi méretűre, majd kiolajozott / zsírozott tepsibe teszem. A tetejét megszórom apróra kockázott húsos füstölt szalonnával ( jó a kockázott bacon is ) vagy / és szeletekre vágott füstölt kolbásszal, apróra vágott hagymával. Sütőbe téve, 200 fokon 25-30 percig sütöm, majd jól megszóróm füstölt és sima sajt keverékével. Visszatolva a sütőbe még ráolvasztom a sajtot, és kész. Mániám vastagon megtejfölözni, mert úgy szeretem.

cipóban sült sonka



Kenyérbe sült csülök
Hozzávalók
1 db füstölt hátsó csülök
1 kg liszt
5 dkg élesztő

víz (kb 4 dl)
A füstölt csülköt megfőzöm, majd amikor már puha, kicsontozom. Újra formázom és hagyom kihűlni. Amig a csülök fől megdagasztom a kenyértésztát, és hagyom kelni 1 órát. Újra átgyúrom és ujjal szétnyomkodom a gyúródeszkán ( munkalapon) Ezután a kihűlt csülköt a tészta közepére "ültetem", majd felhajtogatom rá a tésztát, helyes kis bucit formázva így. Hagyom kelni még fél órát, aztán előmelegített sütőben sütöm, 180 fokon. Közben időnként megkenem sós vizzel egy kenőtoll segítségével. Én a sütőbe ilyenkor beteszek egy kisebb lábosban vízet is a tepsi alá, hogy a kenyérnek finom kérge keletkezzen. Amikor kihűlt a kenyér, lehet szeletelni. Imádom húsvétkor.

bolognai rakott tészta



Bolognai rakott tészta
Hozzávalók
25 dkg darált hús
15 dkg száraz tészta
1 cs. bolognai rakott tészta keverék
2 dl tej
3 dl víz
10 dkg sajt
Roppant egyszerű étel, a zacskón rajta van hogy kell készíteni. A húst megsütni, felönteni a tejjel és a vízzel, beleszórni a port, majd együtt főzni pár percig. Ezt követően egy közepes tepsibe beleszórni a száraz tésztát, ráöntetni a kotyvalékot, a tetejére rászórni a megreszelt sajtot, betolni a sütőbe és 30 percig sütni. Meglepően finom. A darált húst szoktam néha helyettesíteni zöldséggel is, azzal is kiváló.

gombapörkölt



Gombapörkölt nokedlivel.
Hozzávalók
0,5 kg gomba
1 nagyobb vagy 2 kisebb fej hagyma
olaj, só, bors, őrölt piros paprika ( édes, és csípős)
A hagymát apró kockára vágom, a gombákat felszeletelem. Az edénybe olajat öntök, majd megpiritom rajta a hagymát. Amikor a hagyma üvegesre sül, hozzáadom a szeletelt gombát ( igazán akkor jó, ha minél többfajta gomba van benne). Lefedve párolom, 15-20 percig. Ezt követően megszórom egy kevés borssal, majd a kétféle paprikával, ezt ízlés szerinti arányban. Én szeretem, ha picit csíp. Elkeverem, pár percig együtt sütöm, majd egy kevés vízzel felöntöm, és lefedem. Időnként megkeverem, hogy le ne égjen, de finom sűrű szaftja legyen.
Nokedli vagy galuska
Ezt nem mérem soha. Mennyiségtől függően növelem, vagy csökkentem az összetevőket. Most csak 2 személyre főztem, így 2 egész tojást összekevertem annyi liszttel, hogy lágy galuskatésztát kapjak. Jól kikevertem, addig, amig hólyagos nem lett a tészta. Forrásban lévő vízbe sót dobok, majd beleszaggatom a galuskákat. Újraforrás után pár percig főzöm, majd leszűröm.

lángos



Hozzávalók (4 személy részére)
0,5 kg liszt 2,5 dkg élesztő 2,5 dl tej só a sütéshez olaj ( sok)
A tésztát összegyúrjuk és nagyon jól kidolgozzuk. Szép hólyagos legyen, és könnyedén váljon el az edény oldalától.(Lehet dagasztógépben is, de nekem nincs) Ezt követően langyos helyen letakarva kelesztjük fél órát. Utána mégegyszer össze kell gyúrni, majd kinyújtani a tésztát és egyforma dabarokra felvágni. Ezt követően mégegyszer kelni hagyni,majd bő forró olajban kisütni mindkét oldalát. A képen látható hosszúkás lángosokba, virsli van beletekerve és úgy kisütve. Kizárólag VIP-ek számára és ínyenceknek. Lehet sajtos-tejfölös, csak sajtos, sima fokhagymás, sőt mohácsiasan lila hagymasalátával is fogyasztani.

indiai csirke



Indiai csirke
Hozzávalók
csirkemell vagy csirkecombok - ki mit szeret - ( a csirkemellet felcsíkozom, a combot kifilézem)
só, bors, őrölt koriander, gyömbér, tandori maszala, hagyma, fokhagyma, kókusztej, olaj
A csirkéket sóval beszórom, majd a hagymát és a húst hirtelen wokban, olajban megsütöm.
Amikor már majdnem puha a hús, akkor hozzáadom a fűszereket és a fokhagymát. Együtt pirítom még pár percig, majd felöntöm a kókusztejjel. Azzal addig főzöm, amig teljesen besűrűsödik a mártás. Rizzsel tálalom.

sütemények



Túrós, almás pitykó, sárgabarackos leveles tészta.
Kezdem az egyszerűbbel.
Sárgabarackos leveles tészta
Hozzávalók 1 cs leveles tészta ( lehet mélyhűtött vagy friss, én a frisset szeretem, mert nem kell kiolvasztani és nyújtani)
Sütésálló sárgabarackíz
Ezt a sütit kizárólag akkor csinálom, ha nincs kedvem sokat bíbelődni és kellene valami édesség, ami gyorsan készen van.
Kiveszem a csomagból a tésztát, felkockázom, beledarabolom a baracklekvárt, félbehajtom, lenyomkodom, és be a sütőbe. Kb 20 perc 200 fokon...aztán kiveszem porcukrot hintek rá oszt jól van.
Pitykó tészta
50 dkg liszt
25 dkg margarin
12,5 dkg cukor
2-3 kanál tejföl
1 egész tojás
1 cs sütőpor
pici só
Ezeket gyorsan összegyúrom, mert a vajas tészta a kézmelegtől egyre nyúlósabbá válik. 2 cipót formázok belőle, egy nagyobbat és egy kisebbet. Beteszem a hűtőbe kb. 15 percre. Utána a nagyobb cipót tepsi méretűre nyújtom ( a közepesnél kissé nagyobb de nem gáztepsi méret) majd a kivajazott, lisztezett tepsibe teszem. Célszerű felgöngyölni a nyújtófára, és úgy belesimitani a tepsibe. Ha nem tölti ki pont a formát, bátran lehet kézzel belenyomkodni. Ráteszem a tölteléket, majd a kisebb cipót is kinyújtom és betakarom az egészet vele. Megszurkálom villával, és be a sütőbe. 180 fokon sütöm kb fél óráig. A tetejét porcukorral hintem meg, amikor kiveszem a sütőből.
A töltelék lehet bármilyen, diós, mákos, túrós, meggyes, almás, kinek mi a szimpatikus.
Én ma almást és túróst csináltam fele-fele volt a tepsiben az arány.
Almás
1 kg almát lereszeltem, összekevertem kb 5-6 dkg cukorral, fahéjjal, majd egy kis idő után jól kinyomkodtam a levéből. A tésztára zsemlemorzsát szórtam, és ráterítettem a kinyomkodott reszelt almát.
Túrós
0,5 kg túrót összekevertem 2 egész tojással, 1 cs vaniliás cukorral, 10 dkg cukorral, 2-3 evőkanál mazsolával, és kb 2 evőkanál búzadarával. Ezután a tölteléket a tésztára simitottam.

túrógombóc



Túrógombóc
Egyik kedvenc, gyorsan összedobható édesség, ami másodfogásnak is kitűnő.
Ezt nem mérem ki, csak úgy szemmértékre, érzésre készítem mindig.
25 dkg túró
1 tojás
só és pici cukor a masszába
annyi búzadara amennyit felvesz, hogy kézzel jól formálható gombócokat tudjak csinálni.
Ezt az egészet összegyúrom, kicsit lágyabb a tésztája akkor még, hiszen a grízszemek megduzzadnak. Állni hagyom, majd odateszem a vizet, sót dobok bele amikor már forr, és egyenként beleteszem óvatosan a vizes kézzel formázott gombócokat. Kb 5-6 percig főzöm, majd egyet kiveszek és szétvágom. Akkor jó, amikor a gríz is már puha. Ezután leszűröm, majd pirított zsemlemorzsában megforgatom. Vaniliás porcukorral tálalom...aki szereti kis fahéjat is szórhat rá.

reggeli



"Kapásoknak" való reggeli. Baconszalonna, lilahagyma, tojás...összesütve, un. gyökérkenyérrel tálalva.

thai sült tésztás



Thai, ahogy én szeretem.
Hozzávalók
1 cs. garnélarák ( ezt lehet helyettesíteni bármilyen vékony csíkra vágott hússal, csak akkor azt elő kell sütni) 3 gerezd fokhagyma 1 cs zöldhagyma 1 cs Wok zöldség ( lehet kínai, thai, klasszikus) szójaszósz halszósz ( el is maradhat) ételkeményítő chili paprika( lehet erős pesta is) gyömbér ( friss, v. por) olaj ( lehetőleg ne olíva) 1 kis csomag üvegtészta esetleg só, de ezt csak a végén ( a szójaszósz és a halszósz elég sós)
Az üvegtésztát forró vízbe beáztatom ( a cérnát, amivel össze van kötve csak később vágom le róla)Ezt a tésztát nem kell főzni! A wok-ot felforrósítom, majd ha már forró beleöntöm az olajat. Beledobom a garnélarákokat és a wok zöldséget egyszerre ( én kiolvasztok mindent, lecsöpögtetem, mert akkor nem enged levet, hanem sülni kezd azonnal) Állandóan kevergetem, majd beleszórom a chilit, és az apróra zúzott fokhagymát, egy evőkanál keményítőt, és a szójaszószt, (ha van halszósz azt is) Rászórom a gyömbért, és a legvégén az apró metéltre vágott zöldhagymát. Kiveszem a vízből a tésztát, lecsöpögtetem, majd levágom róla a cérnákat, és a tésztát még összevagdalom háztartási ollóval Ezt követően beleforgatom a wok-ba, picit pirítom együtt....és elkészült. Forrón tálalom. Ha valaki pálcikával szeretné enni, akkor kis tálakban szervirozom.

cukkini fasírt


Szintén vega étel, a cukkini fasírozott. Ezt is többféle változatban készítem. Van amikor csak a cukkinit reszelem le hozzá, és összekeverem zúzott fokhagymával, vágott kaporral, borssal, sóval, tojással, zsemlemorzsával. A lágy masszát kanállal szaggatom bele a forró olajba, majd mindkét oldalát szép barnára megsütöm. Ez, a képen látható változat, 3 alapanyagból készült. Zeller reszelve, apróra vágott pritaminpaprika, cukkini, szintén reszelve. Apróra vágott hagyma, petrezselyemzöldje, só, bors, tojás, rizsliszt. A kapott masszát most is kanállal szaggattam bele a forró olajba. Én nem szoktam kinyomkodni a cukkinit a besózás után, így kissé lágyabb a tészta, de így szeretem.

lecsós omlett



Néha nincs kedvem húst enni...sokszor napokig rá sem bírok gondolni. Gyakran hallom emberektől, hogy lehet hús nélkül főzni? Szerintem nagyon változatos a vega konyha is, csak fantázia kérdése. Ez itt pl. omlett (tisztára palacsinta formája van, úgy is töltöm meg) rajta egészen zsírjáig lesütött lecsóval. A kész omlettre rákenem a lecsót, majd összegöngyölöm mint a palacsintát. Lehet enni kenyérrel, sült krumplival, vagy akár párolt zöldséggel is.

rántott pöffeteg



A látvánnyal ellentétben nem bundáskenyér és nem is rántott husi. Óriás pöfeteg azaz Langermannia gigantea. Azon kívül, hogy gyógyhatású - a tumoros betegségek ellenanyaga, a spóráit a vérzés elállítására is használják - nagyon finom rántva. Persze csak a fiatal gomba husa alkalmas fogyasztásra, amikor még hófehér szinű. Szeletekre vágva be kell sózni és állni hagyni kicsit, hogy a leve kicsorogjon. Azután ugyanúgy panírozni mint más bundázott ételeket. Burgonyapürével tálaltam.

rétes


Házilag nyújtott rétes.
A tésztához 25 dkg sima liszt, 25 dkg rétesliszt, 3 dl sós langyos víz szükséges.
A tésztát nagyon alaposan ki kell dolgozni ( akinek dagasztógépe van, ajánlott igénybevenni)
Akkor jó a tészta állaga, ha már elválik az edény falától, és nincsenek benne un. "szálak"
Ezután 2 cipót formázunk belőle, fél órát langyos helyen pihentetjük, majd lisztezett abroszon kezdjük nyújtani.
A tésztát az asztal közepére tesszük, és óvatos minden irányban huzogatjuk, ha jól kidolgoztuk a tésztát, könnyen nyúlik
Amikor teljesen beborítja az asztallapot, a széleit leszedjük róla, olajat vagy már felolvasztott zsiradékot csepegtetünk a tészrára óvatosan, töltelékkel megtöltjük, és az abrosz segítségével felcsavarjuk. Kizsírozott/olajozott tepsibe tesszük, akár "kígyó" formában, akár a tepsi méretére feldarabolva, megkenjük zsiradékkal a rétesünket, majd 200 fokos sütőben 15-20 perc alatt ropogósra sütjük. Kihűlés utána szereletjük, miután megszórtuk porcukorral.
A töltelék ízlés szerint lehet, túrós, mákos, grízes-meggyes, almás, káposztás, tökös-mákos, mákos-meggyes..és még sorolhatnám a variációkat.