2018. január 28., vasárnap

Bogi tortája

Az unokáimnak az a kívánságuk a születésnapjukon, hogy én süssem a tortáikat. Nem is értem, de tényleg.:) Idén, a középső unokám szülinapján távol voltunk egymástól, részben azért mert én is elutaztam messzire, részben meg azért, mert ők is síelni voltak az elmúlt héten. Pénteken került sor ismét a családegyesítésre, és már a találkozás után elhangzott a kérdés, hogy sütök-e tortát? :) Igenlő válaszomra máris közölte velem a kis drága, hogy neki vaníliás-csokis torta a vágya.
Fejben összeállítottam a torta tervét, megsütöttem pénteken az alapján 10 tojásból piskótát, majd szombat reggel a krémeket is előkészítettem. Szerencsére kaptam epret is és a másik kedvenc hozzávalót, az Oreo kekszet. Így összeállt a fejemben először, majd utána  a valóságban is a torta.
Hozzávalók: a torta alap 10 tojásból hagyományos piskóta.
A krémek: vaníliás - 6 dl tej, 2 csomag vaníliás pudingpor, 15 dkg vaj, 10 dkg porcukor, 1 mascarpone, 2 cs vaníliás cukor, kevés vanília őrlemény.
Csokis - 30 dkg étcsoki, 3 dl tejszín, 2-3 ek kristálycukor
Az öntet: 100 gr étcsoki, 1 ek pisztácia olaj ( vagy más semleges ízű étolaj)
Díszítés : 1 dobozka eper, 2 kis csomag oreo keksz.
Elkészítése: Először elkészítettem a piskóta alapot. A 10 tojáshoz 10 ek lisztet és 10 ek kristálycukort összekevertem a szokott módon. Előbb felvertem a tojások fehérjét a cukorral habnak, aztán egyesével belekevertem a sárgákat is, majd beleszitáltam a lisztet és azzal is elkevertem. 180 fokos előmelegített sütőben kezdtem el sütni, majd 10 perc elteltével visszavettem a hőmérsékletet 160 fokra és úgy sütöttem tovább, tűpróbáig.
A vaníliás pudingot megfőztem a tejjel, majd letakartam egy fóliával, hogy ne bőrösödjön be, amíg hűl. A vajat kikevertem a porcukorral és a vaníliás cukorral, belekevertem a kihűlt pudingot és a mascarponet is.
A csokis krémhez felforraltam a tejszínt, majd elzártam a lángot és beleolvasztottam a csokit, valamint egy kevés kristálycukrot is. Amikor kihűlt a krém felhabosítottam kézi mixerrel.
Ezt követően 3 felé vágtam a piskótát, betöltöttem a csokis krémmel, majd kívülről bevontam a vaníliás krémmel is.
Az öntethez a csokit vízgőz felett megolvasztottam, elkevertem benne az olajat, majd egyenként beleforgattam az eprek végeit. Aztán a maradék csokit ráöntöttem a torta tetejére, egy spatulával lehúztam a szélekig és hagytam lecsorogni. A csokis eperrel és a keksszel díszítettem.


2018. január 26., péntek

Zöldséges pite

Tegnapi gasztro kalandozásaim során jött velem szembe ez a recept. Néha, amikor semmi ihletem nincs, mit is főzhetnék, szívesen szörfölök más gasztro blogokon és merítek ötleteket. Ez a pite azonnal a szívembe lopta magát, volt is otthon hozzá minden, így különösebb költségbe sem vertem magam. Annyi, hogy nekem cheddar sajtom volt, nem kéksajt, de ez annyira nem zavart. :) A tésztája mennyei, ropogós lesz a parmezántól, zöldséget bármit lehet, ami épp van otthon, és a sajt is szerintem mindegy, mert így is adta azt az érdekes harmóniát, ami az édes sült zöldség és a sós sajt jellegzetessége. Nagyon finom!
 Hozzávalók a tésztához: 20 dkg liszt ( én királylisztet használok) 10 dkg vaj, 1 tojás, 10 dkg parmezán, 1/2 ek. mustár. A zöldséges töltelék bármi lehet ami van otthon, nekem most édesburgonya, cukkini, karfiol, pritamin paprika, hagyma. Fűszereztem sóval,kakukkfűvel, rozmaringgal, zsályával. Kell még hozzá egy kevés olívaolaj is.
A tetejére pedig 15 dkg cheddar sajt ment.
Elkészítése: a tésztát készítsük el előbb, mert annak pihennie kell a hűtőben legalább fél órát. A legjobb késes aprítóban elkeverni a lisztet és a vajjal, mert így nem olvad meg a kézmelegtől a vaj és nem is maradnak benne nagyobb darabok, szépen morzsalékosra elegyíti a gép. Akinek nincs, az persze morzsolhatja hagyományosan kézzel is, csak legyen picit hidegebb a kezünk, vagy a vaj. Utána gyúrjuk össze a tojással a parmezánnal és a mustárral. Fóliázzuk be, tegyük a hűtőbe és jöhetnek a zöldségek. Hámozzuk illetve tisztítsuk meg, vágjuk nagyjából egyforma méretűre, tegyük egy sütőlemezre, fűszerezzük, majd locsoljuk meg olívaolajjal jól keverjük össze és süssük 220 fokon 40 percig. Hagyjuk langyosra hűlni. Amikor a tésztánk már pihent a hűtőben, nyújtsuk ki, tegyük egy pite formába, formázzuk meg a szélét, és böködjük meg villával. Nem azért, mert inzultálni akarjuk, hanem, hogy ne hólyagosodjon fel a sütés közben. Én tettem a tészta tetejére egy sütőpapírt és szórtam bele 1 kg babot, mert úgy tanultam, hogy a vajas tésztát mindig vakon kell először sütni. No, mehet a sütőbe 20 percre 200 fokon, majd eltávolítva a nehezéket még süssük 5 percig. Aztán szedjük ki a sütőből, töltsük meg a zöldséges keverékünkkel, szórjuk meg bőven sajttal és toljuk vissza még 5-10 percre a sütőbe. Nincs más dolgunk mint, hogy megegyük :)

2018. január 3., szerda

Thailand is calling me

A jövő héten indulok, de már utazási lázban égek. Ahogy lenni szokott, ilyenkor utazás előtt minden szembejön velem, az üzletek polcain, a receptekbe is visszaköszön. Nincs ez most sem másként, kaptam tegnap thai rizstésztát, thai kókusztejet, thai friss csili paprikát...hát mi mást lehetne készíteni ebből, mint thai halas curryt? :)
Hozzávalók: 500 gr hal vegyesen, lazac és tőkehal filé volt most ebben. 1 fej hagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 ujjnyi gyömbér, 1 thai csili paprika friss, mogyoróolaj, 1 doboz kókusztej, 0,5 liter húsleves alaplé, 1 sárgarépa, 2-3 zellerszár, thai fűszerkeverék (nekem ez Koh Samuiról van még) citromnád, koriander, thai bazsalikom és szárított thai csili van benne no meg kaffir lime levél. 2 csomag rizstészta (metélt).
Elkészítése: a hagymát, fokhagymát, gyömbért apróra vágjuk és a friss csili paprikával együtt mogyoróolajban megpirítjuk. Közben apróra vágjuk a sárgarépát és a szárzellert, ez is mehet hozzá. felöntjük a húslevessel, összeforraljuk.  Amikor a zöldségek már puhák, hozzáöntjük a kókusztejet, fűszerezzük és beletesszük a kockára vágott halat is. Pár percig forraljuk, de ne hosszú ideig. Főzzük ki a rizstésztát és tálaljunk. Hintsük meg friss korianderzölddel az ételünket.

csirkés baconos tekercs lassagne tésztában

Szintén az ünnepi menü része volt. A fotó szintén nem sikerült valami jól, de a recept az nagyszerű, ezért megörökítem, mielőtt elfelejtem ezt is.
Hozzávalók: 4-5 csirkecomb bőre nélkül, filézve, aszalt sárgabarack, néhány szem főtt gesztenye, aszalt vörösáfonya, sótlan pisztácia, 1 tojás, kevés reszelt sajt, szeletelt mozzarella (vagy másmilyen) sajt, vékony füstölt kolbász ( 2 szál) lassagne tészta, bacon, só, bors.
Elkészítése: süssük meg a csirkehúst, ezt lehet előző nap is, úgyis kihűlt állapotban kell vele dolgoznunk. Ha gyúrjuk a tésztát, akkor ahhoz kell liszt, tojás, kevés olívaolaj, ha kész tésztát használunk akkor egyszerűbb. Főzzük ki a tésztalapokat és szedjük tiszta konyharuhára, hűtsük ki. Annyi lap kell, hogy egy őzgerinc formában fogjuk sütni a húst és fel kell tekerni előtte. Tehát egy konyharuhányi téglalapot kell kirakni előtte a tésztából. Fonjuk meg a bacont lábtörlő formában. Ehhez van elég útmutató a neten, rácsos mintát alakítsunk ki. A húst daráljuk le, vagy vágjuk össze apróra. Vágjuk össze az aszalt gyümölcsöket, gesztenyét  és a pisztáciát is. gyúrjuk össze a húst a tojással, az aszalt gyümölcsökkel, gesztenyével és a reszelt sajttal. Terítsünk le a munkalapra egy darab folpackot. Tegyük rá a bacont majd annak a tetejére a kihűlt lassagne lapokat. Simítsuk el a tölteléket, de hagyjunk a szélén ki helyet, hogy majd fel tudjuk tekerni. Tegyük a töltelék tetejére a sajt lapokat, a közepébe a kolbászt és tekerjük fel jó szorosan. helyezzük egy őzgerinc vagy kenyérvekni formába, és süssük 200 fokon 30 percig. Tovább nem kell, csak amíg a bacon ropogós nem lesz a tetején, hiszen minden összetevőnk már megfőtt vagy sült előtte.
Tálaljuk juharszirupos sült zöldségekkel.

Ünnepi ravioli ricottával és sütőtökkel

Gondolkoztam azon, hogy posztoljam-e be ezt a receptet. A recepttel persze semmi baj sincs, az nagyon jó, a bajság a kivitelezés során történt, ezért a kép igen béna. Viszont a receptet sem akarom, hogy feledésbe merüljön, ezért most bátor leszek.:)
Hozzávalók: liszt, tojás és kevés olívaolaj a tészta gyúrásához, 1 darab sütőtök és 1 doboz ricotta a töltelékhez, ide kell még parmezán sajt,  néhány fokhagyma és zsályalevél is, valamint só és bors. Az öntethez kell vaj és mandarin vagy narancs meg még pár zsályalevél.
Elkészítése: Először a tököt a ricottával és pár fokhagymával, zsályalevéllel sütőben süssük meg. Ha még ünnepélyesebbé szeretnénk tenni akkor sütés vége előtt 10-15 perccel dobjunk még hozzá pár szem főtt gesztenyét is.
A lisztből és tojásból egy kevés olívaolajjal gyúrjunk tésztát, pihentessük fél órát, majd nyújtsuk ki nagyon vékonyra. Én most kis négyzetformákat vágtam ki a tésztából, cakkos széleket mintázva, hogy szaloncukor formát tudjak belőle kialakítani, elvégre Karácsony volt. :)
Amikor megsült a tök a ricottával, egy villával dolgozzuk jól össze, nyomkodjuk bele a fokhagymát is. Sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg reszelt parmezánnal. Töltsük be a tésztát, óvatosan fogjuk össze a végeket és formázzunk szaloncukrot a kis csomagokból. Főzzük ki sós vízben.
A mártáshoz olvasszuk fel a vajat, pirítsunk meg benne pár zsályalevelet, és reszeljük bele a mandarin vagy narancs héját. Facsarjuk ki a gyümölcs levét és azt is öntsük hozzá. Forraljuk össze és szedjük rá a kifőtt tésztát.  A végeredmény egy érdekes pikáns ízvilág. A receptet Jamie karácsonyi műsorában láttam.